Sinek kuşu ve Şaşırtıcı Hafızası

     İnsandan 7.000 kat daha küçük bir beyne sahip olan Sinekkuşu “Akılcı ve karmaşık işlemler yapabiliyor.”

     ‘Journal of get viagra overnight current biology’ dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre havada sabit durarak beslenen sinek kuşlarının ne zaman ve hangi çiçeklerden nektar aldıklarını hatırlayabildikleri belirlendi. Araştırma Kanada’nın Rocheuses dağlarında, 3 tane erkek sinek kuşunun, 8 tane yapay çiçekten beslenme zamanları incelenerek yapıldı. Bilimadamları 8 yapay çiçekten 4’üne ise 20 dakika arayla nektar koydu.

     Sinek kuşlarının, 10 dakika arayla nektar konulan çiçeklere 10 dakika sonra, 20 dakika arayla nektar konulanlar ise, 20 dakika sonra geldikleri gözlemlendi. Yani bu kuşların hem ne zaman ve hangi çiçekten nektar aldıklarını hafızada tutabiliyor, hem de bir daha ne zaman gelmesi gerektiğini bilip, zamanı da hesaplayabiliyor. Bu kadar işlemi aynı anda minicik bedeninin minicik beyninde yapabiliyor bu kuş… En küçük göçmen kuş olarak bilinen sinek kuşları, yaklaşık 3.2 gr ağırlığındadır. Her yıl 6.000 km’den fazla yol kateden sinek kuşlarının, bu yolu katedebilmek için güçlerini çok akılcı kullanmaları gerekmektedir.

     Kanada’nın Alberta eyaletindeki Lethbridge Üniversitesi’nden Profesör Andrew Hurly “Bu yeteneğin Kanada ve Meksika arasında 1500 km yolu uçabilmek için güçlerinden tasarruf etmeleri gereğine bağlı olabileceğini, çiçeklere nektar kalmadığında gelselerdi çok enerji kaybedeceklerini” ifade etmiştir. Profesör Andrew Hurly ayrıca “araştırmanın, bu hayvanların sandığımızdan daha iyi bir hafızaya sahip olduklarını ve karmaşık işleri yapmak için büyük bir beyne sahip olmaya gerek olmadığını gösterdiğini” belirtmiş, “Bu kuş, bizimkinden 7 bin kat daha güçlü bir beyinle, yere ve zamana ilişkin bilgileri birleştirebiliyor, bu da çok karmaşık bir olay” demiştir.

     Sinek kuşunda, tempolu yaşam biçimine uygun kusursuz bir tasarım vardır ve bu tasarım Allah’ın üstün yaratışı’nın delillerindendir. Tüm canlıların rızkını veren yüce Allah sinek kuşuna bu yoğun tempoyu kaldırabilmesi için muhteşem bir beslenme yolu öğretmiştir. Kuş ihtiyaç duyduğu yakıtı çiçeklerden nektar biçiminde alır.

     Sinek kuşunun minicik beyinde bu işlemlerin hesaplanabiliyor olması ve kuşun enerjisini tasarruflu kullanacak şekilde özelliklere sahip olması onun yaratılışından ötürü gelir ancak. Ne kuş kendisi bunu geliştiremez, ne de başkası bu kuşa öğretemez.

    “Hızı ve manevra kabiliyetiyle dikkat çeken sinek kuşu çok yüksek bir performansa sahiptir. Gösterişli bir tüy yapısına sahip bu küçük kuşun boyu yalnızca yetişkin bir kişinin serçe parmağı kadardır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*