Sevilen İnsan Olmak

     İyi insan olmak için yalnızca kendi tasdikiniz yetmez. Toplumsal ilişkileriniz güçlü olmalı, diğer insanlara karşı duyarlılığınız yüksek olmalı ve başka insanların dertleriyle dertlenebilecek özelliklere sahip olmanız gereklidir.

     İletişim kurallarına göre 3Y’yi (yok, savaş, yarın) hayatımdan oldukça çıkarıp 3Z’yi (zerafet, ziyaret, ziyafet) hayatımızın odağına yerleştirmemiz bizim iyi insan ya da güzel insan olmamıza önemli katkılar sağlayacaktır.

     Evet’i bol ola, hayır’ı az yani yok’u az olan kimse daha mutlu ve huzurlu olur. İnsanlara karşı “yok olmaz” ‘hele bir yarın olsun da bakalım ya da acelen ne? Yavaş yavaş işin hallolur’ şeklinde cevaplar vermek, bir başka deyişle “işi yokuşa sürmek” hem başkasını ve hemde bizi mutlu etmeyecektir.

     Güzel insanlar süzme bir nezaket ve ince bir zerafet özelliği ile hemen fark edilirler. Muhatabınıza karşı son derece saygılı, zarif ve kibar davranmaları onları yücelten en önemli vasıflarıdır desek yanılmış olur muyuz? Elbette hayır.

     Bu insanların bir diğer özelliği ikili ilişkilere yani ziyarete önem vermeleridir. Çünkü bu tür insanlar arkadaşlarına karşı vefalı ve sadıktırlar. Dostlarını ihmal etmez, ziyaret edip işi olup olmasın hatır sorarlar.Tanıdıklarını veya tanımadıklarını hiçbir kimseye karşılık beklemeksizin ziyaret ederek onlara değer verdiklerini gösterirler. Buradaki kural şudur: “mutlu ederek mutlu ol” kuralıdır.

     3Z kuralının sonuncusu ziyafettir. iyiliğin ve güzelliğin yarısını güzel ve hikmetli sözler içeren sohbet oluştururken diğer yarısını iltifat (yemek yedirme, ziyafet) oluşturur.

     Hikmetli bir deyişle özetleyecek olursak “sohbet unutulabilir ama iltifat asla unutulmaz” bu yüzden güzel insanlar beraber çalıştıkları insanlara, komşulara ve fakirlere ziyaret vererek gönül yaparlar. Yapılan gönüllerin etrafımızda güler yüzlü olarak dolaşmaları elbette bizim iyiliğimize de katkıda bulunacaktır. Size doğru dönen iyiliklerin kaynağında da zaten siz olduğunuza göre iyilikten iyilik doğmuş ya da güzel insandan sevilen insan doğmuş veya sevilen güzel insan olduğunuz açık demektir böylece…

2 yorum

  1. çok güzel sanırım 3Z kuralına toplumumuzun ihtiyacı var nice 3Z lere inşallah… tşk ederim bu güzel paylaşımınız için

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*