ÖFKEYİ YENMENİN YOLLARI

ÖFKEYİ YENMENİN YOLLARI

     Uzmanlar öfkeyi kısa süreli delilik şeklinde tanımlarken günümüzde birçok insan bu konudan şikayetçi. Öfke halini yaşayan kadar bu kişilerle yaşamak zorunda olanlar da durumdan muzdarip. Peki akıl kontrolünün belli bir müddet yok olması hali olan öfke durumunda nasıl davranılmalı, bu insanlarla iletişim nasıl olmalı?

     Profesör Doktorlara göre öfkeli insanla ilişkinin inceliklerini şu şekilde ifade ediyorlar:

     “Sinirli bir kimseyle beraberseniz, kusurlu taraflarınızı ona anlatabilirsiniz. Bu insan için zor iştir. Ancak sevdiğini incitmekten korkan insan alçakgönüllü olduğunda karşısındakinin üstün görünme çabasını azaltacağından öfkesini dindirebilir. Böylece yakın ilişkide olduğumuz bu insanla aramızdaki pek çok kişilik çatışmasının önüne geçmiş oluruz. İnsanın özsaygısını yitirmeden kusurunu açıkça anlatabilmesi büyük bir olgunluk örneğidir.

     Öfkeli insanla geçinebilmenin bir diğer inceliği, abartı ve yalan olmadan, onun değer verdiği özelliklerini ifade etmektedir. Beğenilmek, reddedilmeyi azalttığı için karşı tarafın öfkesini dindirebilir. Halbuki devamlı tenkit edilen kimse, reddedildiği duygusunu yaşar ve ortaya çıkan gerilim öfke doğurur. Bunun sebebi, yüce vasıflarının farkında olunmadığı düşüncesidir. Fakat değerinin bilindiğini hissetmek, insanın küskünlüğünü ve öfkesini azaltır.

     Hiddetli bir insanla yaşamanın püf noktası, öfkesinin üstüne gidip, onunla savaşmak yerine, kızgınlığının arka planındaki duyguları bulmaktır. Hatta karşımızdaki kolay rencide olan ve çabuk incinen bir insansa, onda pişmanlık duygusu oluşturmak için yaptığınız hataya bahane bulmadan ondan özür dilemeyi başarmak gerekir. Özür dileyen insan karşısındakine, ‘beni incittiğinin farkına varıyor’ dedirtebilirse, hem incinme duygusunu hem de ona karşı hissettiği öfkeden pişman olmasını sağlayabilir.”

Öfkeyi Yenmenin Yöntemleri

     Uyuma veya Uzanma

     Uyuma veya uzanma bu durumlar için çok güzel bir yöntemdir. Sinirli olduğunuz bir anda uzanır ya da uyursanız, kalktığınızda kendinizi hiçbir şey olmamış gibi hissedeceksiniz.

     Gevşeme

     Olduğunuz yere oturun. Derin nefes alın. Başka bir şey düşünmeye çalışın. Hayaller kurarak öfkenizi dindirin. Sizi sakinleştirebilecek mekanlar, olaylar düşünün.

     Sabır

     Gergin bir ortamda olabilirsiniz. Böyle bir ortamdaysanız sabredin. Ortamdan gideceğiniz anı düşünün.

     Mizaha Yönelin

     Uzun süre geçmiş ve öfkeniz hala yatışmamışsa tv, internet ve ya kitap aracılığı ile mizaha yönelin. Öfkeniz yatışacaktır.

     Farkında Olun

     Öfkeliyken, karşılaştığınız durumlar sizlerde daha abartılı, daha kötü gözükecektir. Bu yüzden sakin olun. Bunun gerçekten böyle olduğuna inanın. Tepkinizi sakinleştikten sonra ortaya koyun. Mantıklı düşünmeye çalışın.

     Umutsuzluğa Kapılmayın

     Her sorunun kolay ya da zor bir çözümü vardır. Kötü bir durumla karşılaştıysanız asla umutsuzluğa kapılıp öfkelenmeyin. Bu işleri daha zor hale getirecektir. Akıllı çözümler bulmaya çalışın.

     Sorunları Çözme

     Öfkenizi dindirmeye çalışırken, olayı düşünüp üzülmek yerine, yapabileceklerinizi düşünün. Problemi çözerseniz öfkeniz kaybolup gidecektir.

     İletişim

     Eğer, karşınızdaki bir kişiye öfkelenmişseniz iletişiminizi iyi kurun. Asla yanlış anlaşılmalara yer vermeyin. Niyetinizi iyi belli edin. Önce düşünüp sonra konuşun. Karşınızdakini anlamaya çalışın. Onun da öfkelendiğini unutmayın. Her söze anında cevap vermeyin. Soğukkanlı olun.

     Amacınız

     Amacınızı unutmayın. Karşınızdakine sinirlenmişseniz ona zarar vermeye çalışmayın. Olayı çözmeye çalışın.

     Kendinizi Basit Görmeyin

     Bir durum karşısında bütün planlarınız bozulduysa hemen sinirlenip etrafa saldırmayın. Daha iyi bir plan yapabileceğinize inanın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*