MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

MEVLİD KANDİLİ

Mevlit Kandili

    Mevlid nedir? 

     Mevlid; kelime itibari ile doğmak, doğum anlamına gelmektedir. Arapça da sözlük itibariyle “ve-le-de” kökünden türetilerek gelmiş bir kavramdır.

     Kandil nedir?

     Kandil; belirli günlerde yakılan aydınlık, nur, ateş anlamına gelmektedir. Bu vesileyle bir nur ışığı nidâsı anlamı mevcuttur.

Mevlid Kandili

     Mevlit kandili; denildiğinde ise Peygamber Efendimizin (Sav) doğum gecesi ve bu gecenin verdiği minarelerin tepelerinde yakılan kandiller akla gelmelidir.

     Bu gece Peygamber Efendimizin (Sav), dünyaya geldiği ve teşrif ettiği bir gündür. Bu gece Duaların ve İbadetlerin Allah’ın huzuruna açıldığı ve makul bulunduğu bir gecedir. Bu günlerde bol bol Dua edilmelidir. (12 Rebiulevvel 1437 Mevlid Kandili)

     Bu geceyi nasıl geçirmeliyiz?

 1. Bu gece kusurlarımızı, günahlarımızı, yaptığımız daha önceki yanlış hal ve hareketlerimiz için bol bol tövbe etmeli ve Rabbimize günahlarımızın affedilmesi için istiğfar dilemeliyiz.
 2. Peygamber efendimize (Sav) bol bol tesbih etmeli ve Sâlât-u Selam getirmeliyiz.
 3. Bu gecede Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanları ise dinlemeli, Kur’an ziyafetlerinden feyz alınmalı ve anlamı üzerinde düşünülmelidir.
 4. Rabbimize olan sevgi, saygı, kulluk bağları güçlendirilmeli ve O’na olan bağlılık ile kudret yenilenmelidir.
 5. Peygamber efendimizin şefaatine ümit bağlanmalı ve ümmetinden olma şuuru ile hareket edilme düşüncesi tazelenip anlam kazanılmalıdır.
 6. Kaza namazları, nafile namazları, O geceye ait nakledilmiş namazlar borcu olsun veya olmasın kılınmalı ve bu şuur ile Rabbin divanına durulmalıdır.
 7. Kendimizi sorgulamalı, bu dünyaya niçin geldiği, yaşama gayesinin ne olduğu, insan olarak Rabbin vaadlerini nasıl yaşamakla mükellef bir insan olunabileceği düşünülmeli ve bu hususta kendimizi düşüncelerle istişare haline yöneltmeliyiz.
 8. Bol Bol Allah’ı zikredip, evrâd-ü ezkâr’da bulunulmalıdır.
 9. Varsa kızgınlık, dargınlık eş ve dost ile ilişkilerimizi tazelemeli ve bu küslükleri sonlandırmalıyız.
 10. Mü’minlerle helalleşmeli, küs ve dargın olanları barıştırmalı, güleryüz ile yaklaşılıp üzüntü ve kederli yüzler güldürülmelidir.
 11. Üzerimizde Hak ve borçları olan kardeşlerimiz varsa onları arayıp sormak, helallik istemek, vefa bilinciyle hareket ederek empati duygusunu kendimizin vicdanıyla derin bir husu içinde mukayese etmeliyiz.
 12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, yaşlı, sakat kimselere hürmet edilmeli, ellerinden tutulmalı hediye ve sadaka vererek onları sevindirilmeli ve güzel söz söylenmelidir.
 13. Kandil gecesinde sabah, akşam ve yatsı namazları cemâat ile kılınmalı ve camilerde namazdan sonra Kur’an okunması efdâl’dir.
 14. Büyüklerimize hürmet göstermeli, küçüklerimizi sevgi ve tebessüm ile yâd etmeli, uzakta olan akrabalarımız aranıp sorulmalı ve gönülleri alınarak kandil kutlanmalıdır.
 15. Bu kandil günlerinde tutabilme dirayetimiz varsa mümkün oldukça oruç tutmaya özen gösterilmelidir.
 16. Bu hareketle Dualarda, vatanımızın birliği, ülkemizin birlik ve beraberliğinin dirayeti, islam aleminin huzuru için bol bol Dualar edilmeli ve Müslüman kardeşlerimizin yanında olmalıyız.

 

Mevlid Kandili duası

     EÛZÜ BİLLAHİ MİNE’Ş-ŞEYTANİ’R-RACÎM,                                       BİSMİLLAHİRRAHMANİRRRAHİM

     Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*