Kış Mevsiminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış Mevsiminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış mevsimi yiyecekleri

 

Kış mevsimi yiyecekleri

   Yaz mevsiminden kış mevsimine geçişte bağışıklık sistemi zayıflıyor. Hastalıklara yakalanmamak ve kilo almamak için özel bir beslenme programı uygulanması öneriliyor.

     Nasıl daha dirençli olabiliriz? Neler tüketilebilir? 

     “Enfeksiyonlara yakalanmamak için vitamin ve minarellerden zengin beslenmeliyiz. Özellikle A, C, B6, E vitamini ve çinko, selenyum vitaminlerinden zengin olan kış sebzelerinden brokoli, lahana, brüksel lahanası, kırmızı lahana, karnabahar, havuç, marul, yeşil biber, roka, sarımsak, soğan ve meyvelerden portakal, mandalina, greyfurt, kivi, elmadan bir veya birkaçı günlük beslenmemizde yer almalı.”

     Özel tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler var mı?

     Kış gecelerinde televizyon karşısında geçen zamanın da artmasıyla kişi daha fazla yeme isteği duyar. Yağlı, şekerli, hamurlu yiyecekler yerine taze sebze ve meyve tercih edilmeli. Güneş ışığı daha az almamız sebebiyle daha mutsuz oluruz, bu nedenle de kışa doğru depresyon vakaları artar. Sinir sistemimizin güçlenmesi için haftada en az iki kez balık tüketilmeli, günde 10-15 adet fındık veya badem gibi kuru yemişler yenilmeli.

     Daha çok çocuklar ve kadınlarda görülen, üşüme, halsizlik, baş dönmesiyle kendini gösteren demir eksikliği de kışın artıyor. Günlük beslenmelerinde et, kuru fasulye, yeşil mercimek, barbunya, nohut, yeşil yapraklı sebzelerden destek alınmalı ve beraberinde demirin emilimini hızlandırmak için limon suyu içerek salata tüketilmeli.

     Bitki çayları da kışın hem içimizi ısıtacak hem de içeriğindeki yararlı maddeler bizleri hastalıklara karşı koruyacak. Kuşburnu, ıhlamur, ada çayı, rezene, nane limondan günde 1-2 fincan içmekte fayda var.

     Kilo almamak için neler yapılmalı?

     “Yemekleri pişirirken margarin ve sana yağlarından kaçınılmalı, sıvı yağlarla yemek yapılmalı. Etli yemeklerde de yağsız et kullanılmalı. Kızartma yerine ızgara, buğulama veya fırında pişirme tercih edilmeli.

     Yağışlı ve soğuk havalar fiziksel aktivitemizi de engelliyor, daha az hareket, daha yağlı beslenme kilo artışını da hızlandırıyor. Spor salonuna gidecek zamanımız yoksa en azından evde yapılan yarım saatlik yürüyüşün daha etkisi olacaktır.”

     Kiloyu kontrol altında tutmak için ne yemeliyiz?

Lifli Besinler

     “Kilo kontrolünü sağlamak için ana öğünler arasında ara öğünler tüketilmeli, bol lifli yiyecekler yenilmeli, yağlı, tatlı, hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

     Kahvaltı yapılmalı ama poğaça, kek türü yiyecekler değil, ekmek, peynir, zeytin, domates, salatalık ve haftada 1-2 kez yumurta yenilmeli. Öğle ve akşam çorba, salata, yoğurt yanına ızgara et veya etli sebze yemeği veya kuru baklagiller tüketilmeli. Tatlı olarak sütlü tatlılar tercih edilmeli, günde en az 1.5 litre su içilmelidir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*