KAYISI

KAYISI

     Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.

     Tam olarak olgunlaşmış kayısı, tadına doyum olmaz bir meyvedir. Kayısıda A, B, C ve PP vitaminleri, levüloz ve glikoz türünden şeker, magnezyum, demir, bakır, fosfor, kalsiyum, kükürt, manganez, flor, kobalt ve krom vardır. Besleyici, iştah açıcı, serinletici, sinirleri güçlendiricidir. Zihniyle çalışanlara tavsiye edilir. Yalnız kayısı çok olgun olmamalıdır. Bu yüzden mevsiminde yenmelidir.

     Kansızlığa Karşı

     Kayısı da bol demir bulunduğundan anemi de kullanılır.

     Diğer Faydaları

  • Kayısı migrene karşı da iyi gelmektedir.
  • Sigarayı bırakanların bol bol kayısı yemelerinde fayda vardır. Kayısı, sigara yüzünden vücut da bulunan toksin maddeleri yok eder.
  • Yemekler üzerine yenen kayısı hazmı çabuklaştırır, iştah açar. Zayıf, gelişmesi yavaş, raşitik çocuklara ve iyileşme devresinde olanlara iyi bir gıdadır. Toparlanmalarını sağlar. Kansızlığa iyi gelir.
  • Glisemik değeri düşüktür. Kilo yapmaz, kan şekerini yükseltmez.
  • Kayısı kompostosunun pekliği giderici etkisi vardır.

     Başta A vitamini olmak üzere, B vitaminleri ve folik asit içerir. Bunun yanı sıra fosfor, magnezyum ve özellikle de potasyum açısından zengindir. Bu son derece lezzetli besin, değişik şekillerde kullanılabilir.

     Kayısı, birçok hastalığa kalkan misyonu üstlenmektedir. Kayısının, reçeli, kompostosu, kurutulmuşu, meyve suyu, çekirdeği ve tazesini tüketmek mümkündür. Ve her bir oluşumun faydası farklıdır ve hastalık tedavilerinde kullanılmaktadır. Vücut yorgunluğunu sonlandıran ve zinde kalmayı sağlayan meyve, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

     Zihin açıklığının yanı sıra sizi sakinleştirir ve stresinizi ortadan kaldırır. Bu mucizevî meyve, gelişme bozukluklarına iyi gelmektedir. Baş ağrısına bire bir etkili olan meyve, migren ağrılarını sonlandırabilmektedir. Dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur ve çürüklere karşı korumaktadır. Kalp ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir.

     Kanserden koruyan ve özellikle cilt kanserine karşı önlem almanızı sağlayan kayısı, cinsel gücü de artırmaktadır. Kansızlığı önlemede ve tedavi etmekte başarılıdır. Mide ülserine ve hemoroit problemlere çözüm bulmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorunundan kurtarır. Çocukların kemik ve kas gelişimine büyük fayda sağlar. Karaciğerin hasar gören yerlerinin tamirini yapar. Tansiyon ve kolesterol düşürmede etkilidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*