İSLAMİ SOHBET VE DİNİ SOHBETİN ÖNEMİ

İSLAMİ SOHBET VE DİNİ SOHBETİN ÖNEMİ

     İSLAMİ SOHBET

     Kıymetli Müminler, insanlığın yeryüzünde yaşama sebeplerinden biri de İslami sohbet sayesinde insanların istişare de bulunarak İslamı yayma ve anlatma fikrinin varlığıdır. Nitekim insanlar, İslam adına sohbet ederek Kur’an-ı Kerim’i, Peygamberimizin Hadislerini ve Allah-u Tealanın ayetlerini anlatıp ve yayma girişimini kendilerince edinmelidirler. Mü’min bir insan, İnsanlara ve insanlığa daima yol gösterici konumda olmalıdır. Bunun gereklikleri ise doğru İman, İmanın doğru biçimce iletilmesi ve karşı tarafa anlayış çizelgesinde empoze edilmesiyle oluşur. İmanın diğer gerekliliklerinden biri ise İslami sohbet dahilinde, sohbetin yaygınlaşması ve kuşaklara aktarılma süreciyle oluşur. Şayet insanlar bildikleriyle yetinip, araştırma sürecine girmediği takdirde karşı karşıya kalacakları tufanlar içten bile değildir. Mü’min bir insan daima verici konumda olmalıdır. Kendini geliştirmeli, düşündüklerini Lisan-ı Hal süzgecinden aktarabilme ihsanına sahip olmalıdır.

     Kıymetli Müslümanlar, doğruluğa, esenliğe, huzurun bâki kalıp orada filizlenmesine tek etken İslami Konuları, İslami sohbet dahilinde anlatabilmektir. Böylelikle kalpler esenliği yakalar ve insanı kalıcı bir manevi atmosfer içerisine sokar. Bunun için anlayan bir akıl, anlatabilen bir dil hazinesi olmalıdır. Bunun yolu ise araştırıcı olmaktan ve İslamı sorgulamaktan geçer. Bunun için de Hikmeti başka yerlerde aramakta değil; Kur’an-ı doğru anlayıp ve İslami sohbet dahilinde anlatmaktan geçer.

     DİNİ SOHBET

     Dini Sohbet ve Din Sohbetleri gerek camilerde gerek cemaatlerde gerekse hizmet evlerinde genç yaşta çocuklarımızı göndererek bu bilgi ve tecrübeyi, oradaki atmosferin huşu içerisinde sahiplenmesini küçük yaştaki çocuklara kazandırmak gerekir. Aynı zamanda ailelere bu konuda da büyük sorumluluklar düşmektedir.

     Yeni bir nesil istiyorsak, hayırlı bir kuşak meydana getirip geleceğimizi aydınlığa götüren bir durum oluşturmak istiyorsak, Dini Sohbeti ve Din Sohbetlerini de kazanım olarak vermek ve anlatmak da üzerimize düşen ayrı bir sorumluluktur. Hayatın her alanında doğru insanlarla birlikte olmanın yanısıra, onları teşvik edici Din sohbetleri de yapmak bizim yükümlülüğümüzün bir parçasıdır.

     Doğru İman, Dini Sohbet etmekle de kazanılır.

     Dini Sohbet tek başına sadece normal veya sıradan bir sohbet olmamakla birlikte Peygamberimizi de iyi anlamayı kılan esas teşkilatlanmadır. Bunun için bilinçli ebeveyn olmamız başlı başına bizi doğru yola ve hidayete ulaştıran öz benliktir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*