İLK YERLİ FÜZE VE ELEKTRONİK AYGIT

İLK YERLİ FÜZE VE ELEKTRONİK AYGIT 

     TÜBİTAK, şimdiye kadar yurt dışından ithal edilen füze yakıtını yerli imkanlarla üretmeyi başardı.

     Savunma sanayinde önemli projelere imza atan TÜBİTAK, milli seyir füzesi, beton delici bomba, akıllı bomba, lazer güdümlü füze dedektörü, füze ve güdüm kitlerinde kullanılan ısıl pilleri yerli olarak geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sundu. Kurum mühendisleri son olarak dünyada sadece gelişmiş birkaç ülkenin üretebildiği füze yakıtını yerli imkanlarla geliştirmeyi başardı. JP-10 kodlu yakıt, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) araştırmacılarının 2 yıllık çalışması sonucu geliştirildi ve enstitünün altyapı imkanları kullanılarak mini pilot tesiste üretilmeye başlandı. Tesiste üretilen 100 litrelik JP-10 sentetik yakıtı, geçtiğimiz aylarda ROKETSAN A.Ş’ye araştırmalarında kullanmak üzere teslim edildi. Özel reaktörlerde bir dizi kimyasal reaksiyon ile üretilen füze yakıtı, kalite açısından da sınıfı geçerek uluslararası standartlara uygunluk sertifikası aldı.

VÜCUTTA ERİYEN ELEKTRONİK AYGIT

     Amerikalı bilim adamları, vücut içerisinde eriyip yok olabilen ultra ince elektronik aygıtlar üretmeyi başardı. Görevi bittiğinde eriyip yok olan aygıtların özellikle medikal operasyonlarda kullanılması öngörülüyor. Halihazırda bu cihazlar yaraların bakterilerden arınması için kullanılmakta. Cihazlar silikon ve magnezyum oksit bileşenlerinden meydana gelmekte ve koruyucu ipek bir yüzey üzerinde bulunmaktadır. Geliştirilen çipler ince yapısı ile esnek olabilmekte ve deri altına rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Ayrıca su ile teması halinde eriyip yok olmaktadır.

     Bilim adamlarının geliştirdiği nanomembran olarak adlandırılan çok ince silikon, su ile temas haline geçtiğinde çözülmekte, çözülme hızı da kullanılan ipek ile sağlanmaktadır. Çipler laboratuvar ortamında; sıcaklık sensörlerin de, solar hücrelerde ve dijital kamera sistemlerinde denenmektedir. Çipler tıp alanında açık yaralar üzerine yerleştirilebilecek ve yara kapanmaya yakın ortadan kaybolacak. Ekip bu sistemi fareler üzerindeki yaralarda bulunan zararlı mikropları ısıtarak öldürmede kullandılar. Gelecekte ilaçlara entegre sistemlerle bu çipler beyin ve kalp problemlerinin tedavisinde kullanılabilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*