İLGİNÇ BİLGİLER

İLGİNÇ BİLGİLER

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 • Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını,
 • İnsanın kendi dirseğini yalamasının imkansız olduğunu,
 • Çakmağın kibritten önce bulunduğunu,
 • Sadece dişi sivrisineklerin ısırdığını,
 • Salatalığın %96’sının su olduğunu,
 • Kaplumbağaların üç yıl hiçbir şey yiyip içmeden yaşayabildiklerini,
 • Bir insanın günde ortalama 23 bin kere nefes alıp verdiğini,
 • Sıçrayamayan tek hayvanın fil olduğunu,
 • Eşekler tarafından çiftelenerek ölenlerin sayısı, uçak kazasında ölenlerin sayısından fazla olması,
 • Bilardo Topunun, Sıkıştırılmış kağıttan yapıldığını,
 • Suudi Arabistan da hiç ırmak olmadığını,
 • Bir kilo limonda, Bir kilo çiçekten daha fazla şeker olduğunu,
 • Timsahlar daha derine batabilmek için taş yuttuklarını,
 • Vücudumuzdaki tüm damarları uç uca ekleseniz 19 bin 200 kilometre ettiğini,
 • 1 insan uyurken 400 kere şekil değiştirdiğini Biliyor muydunuz..!

     Buz Evlerde Yalıtım

     Eskimolar adına igloo denen buzdan evler yaparlar. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz blokların arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir igloo’nun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.

     Radyonun Sesi Açılınca Pil Daha Çabuk mu Biter?

     Pille çalışan portatif radyolarda sesin yüksekliği pilin ömrünü etkiler. Radyo açık, sesi kapalı durumu ile sesin sonuna kadar açık durumu arasındaki fark pillerin ömürlerinin kısalmasına neden olur. Ses sonuna kadar açıldığında pillerden çekilen akım yüzde 30 artmaktadır. Bu durum, küçüğünden büyüğüne, pille çalışan ve ses yükselticisi olan bütün radyo, teyp, volkmen vb. için aynıdır.

     İnanılmaz İnşaatçılar

     Termitler (Isoptera), termit ya da ak karınca, beyaz karınca adını alırlar.

     Özellikle tropiklerde ve subtropiklerde odunları ve organik kökenli diğer maddeleri yiyerek büyük zarar vermeleri ile tanınırlar. Işıktan kaçarak ve saklanarak yaşadıkları için, meydana gelen zarar her şey bittikten sonra anlaşılır.

     Termitler (Beyaz Karınca) yalnızca pirinç boyundadırlar, ama çok büyük yuvalar yaparlar. Çamur ve salya ile 6 metre boyunda, 30 metre genişliğinde yuvalar inşa edebilirler.

     Çinliler Yiyeceklerini Niçin Çubukla Yerler?

     Çinlilerin yemek yeme alışkanlıklarının yiyeceklerini çok küçük parçalar halinde yemelerinden çubuk kullandıkları anlaşılıyor. Çinde eskiden yalnızca zenginler masada otururlardı. Halkın çoğunluğu tabakları ellerinde yemek yerlerdi. Bir elleriyle tabaklarını tutar, öteki elleriyle çubuk kullanarak beslenirlerdi. Hızla artan nüfus yüzünden yiyecek sıkıntısı çeken çinliler önlerindeki yiyeceği küçük parçalar halinde çoğaltarak yiyorlardı. O zamanlar ağaç sıkıntısı nedeniyle de tahta kullanımı kısıtlıydı. Masa kullanımı bu yüzden çok zordu. Çubuklar fildişinden ve kemikten yapılırdı.

     Kumaşlar Yıkanınca Neden Çeker?

     Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden kumaşın az biraz uzaması gerekmektedir. Ama büklümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır. Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama, sabun hepsi kumaşın çekmesini kolaylaştırır. Kumaş birkaç kez yıkandıktan sonra ölçüleri belli bir dengeye ulaşır ve ondan sonra yıkandığında çekmez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*