Etiket Arşivi: Sevgi

AİLENİN TEMEL YAPISI SEVGİ VE RAHMET

AİLENİN TEMEL YAPISI SEVGİ VE RAHMET      Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim, aileyi iki önemli ve hayati duygunun üzerine inşa etmiştir; Meveddet ve Rahmet. Adeta ilahi bir düğün hediyesi olan bu ilkelerin, Rabbimizin birer ayeti olduğuna dikkatlerimiz çekilmiştir. Rum Suresinin 21. ayetinde “Yine sizin içinizden kendileriyle huzur bulasınız diye kendi türünüzden eşler yaratması, aranıza sevgi ve merhameti yerleştirmesi de O’nun ... Devamını Oku »

SEVGİ

SEVGİ      Sevgi, sözcüklerde “İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak tanımlansa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir.      Örneğin; Sevgi kuramının kurucusu Erich Fromm, sevmeyi bir sanat olarak tanımlar.      Büyük Rus edebiyatçısı Çehov: “Aslında önemli olan aşık ... Devamını Oku »

Sevginin Hikayesi ve Tecrübe

     Bir zamanlar, bütün duygular bir adada yaşarmış. Mutluluk, üzüntü, sabır, öfke, korku, kibir, bilgelik, sevgi… Her türlü duygu bu adada olduğu için bu adaya “Duygu Adası” deniliyormuş.      Ada sakini duygular, günün birinde, tespit edemedikleri bir yerden, adanın birkaç gün içinde batacağı yönünde ısrarlı anonslar duymuşlar. İlk anda bunun büyük bir şaka olduğunu düşünmüş bazıları, ama anonslar ... Devamını Oku »