Etiket Arşivi: Müslüman

İSLAM’DA HELAL HARAM İNANCI

İSLAM’DA HELAL HARAM İNANCI      “Helal-haram” inancı, İslam akidesinin Tevhidden sonra en önemli, temel ilkelerinden biridir. Bu inanç, Müslüman bireyin sahip olduğu dünya görüşünü yansıtır. Müslüman, hayata ve olaylara bakarken, hep bu pencereden bakar. Helal-haram ölçüsü içinde hayatı yaşamaya ve anlamlandırmaya çalışır. Helal-haram ölçüsü, Müslümanın hayatında en belirleyici özelliktir. O ölçüye uyduğu sürece hayatı anlam kazanır, mutlu olur veya ... Devamını Oku »

Tesettürde Ölçü Ne Olmalı?

Tesettürde Ölçü Ne Olmalı?      Yüce dinimizin biz Müslümanlardan istediği, bütün beşeri davranışlarımızda kişiliğimizi ortaya koymamızdır. Kadır-erkek her Müslümanın tesettüre riayetinin de kişiliğini sembolize ettiğini unutmayalım.      Sözlükte örtünmek, kuşanmak, başkaları ile kendisi arasına perde koymak, bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmek anlamındaki tesettür, terim olarak “ilgileri ve ölçüleri dinen belirlenmiş örtünme yükümlülüğünü” ifade eder. Daha genel bir ... Devamını Oku »

Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku -1

AHLAK ve HUKUK       1- AHLAK      “Ahlak”, “hulk” kelimesinin çoğulu olup sözlükte; din, tabiat, huy, karakter, seciye, hal ve hareket anlamlarına gelir. İnsanın fiziki yapısı için “halk”, manevi yapısı için “hulk” kelimesi kullanılmıştır. (ibn manzür X, 86)      “Ahlak”; insandaki iyi ve kötü huyları ifade eder. Dolayısıyla ahlak, iyi ve kötü olmak üzere iki kısma ... Devamını Oku »

İnsanlık İslam’a Muhtaç

      Her Kur’an okuyuşumuzun arkasından Saffat Süresinin 181. ayetini okur ve “Selamun alelmurselin /Bütün peygamberlere Selam olsun” deriz. Bu peygamberlerin içine Hazret-i Ademden, Hazret-i Muhammed’e (sav) kadar hepsi girer.      Ve her gün yatsı namazından sonra Bakara Suresinin 286’ıncı ayetini okuyarak bütün peygamberlere iman ettiğimizi ve peygamberler arasında ayrım yapmadığımızı duyururuz bütün dünya insanına.      Her ... Devamını Oku »