Etiket Arşivi: İslam

İslami Konular Sohbet

İslami Konular Sohbet        İslami Konular sohbet ile İslam hakkındaki düşünceleriniz, İslam’ın günümüzde ne derece hüküm sahibi olduğunu, İslam Dininin ölçütleri ve gerekliliği hakkında ne gibi bir kaide ve düsturlar olduğunu, insanların günümüz şartlarına paralel olarak ne ölçüde İslam dinine tabii olduklarını gözden geçirip; fikir, saygı, duruş gibi kavramları niteleyerek insanların temel vazifelerini göz önünde bulundurmayı yeğlemek gerekliliği ... Devamını Oku »

İSLAMİ SOHBET

İSLAMİ SOHBET      İslami sohbet alanında ve İslami konular ile Peygamber Efendimiz dönemi ile ilgili yaşanmış mucizevi konuları ele alan İslamikonular sitemiz sizlere güzel paylaşımlarına devam etmektedir.      İslami sohbet alanında ün yapmış, insanlara hayırlı ve güzel temenniler yordamıyla insalık ufkuna uzanan yolda sizlere sevgi dolu hizmet ortamını açmış, gerek paylaşımlar gerekse ilahiler ve oyun oynama ile ilgili ... Devamını Oku »

İSLAM NEDİR

İSLAM NEDİR?      İslam kelime anlamı olarak itaat ve teslimiyet demektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Allah’ın emri ile insanlara bildirdiği dinin adıdır. Bu dine mensub olanlara da Müslüman denir.      İslam dininin 5 temel şartı vardır. Bunlar; Kelime-i Şehadet getirmek. Namaz kılmak. Oruç tutmak. Zekat vermek. Hacca gitmek.      İslam ile mükellef olan her insanın ... Devamını Oku »

İSLAMİ KONULAR

İSLAMİ KONULAR      SÖYLEŞİ      Kıymetli Mü’minler! İnsanoğlunun Tarihsel gelişim sürecine göz attığımızda, sürekli birbirleriyle münakaşa içerisinde olmuşlar ve güzel ve çirkin hadiselerle karşı karşıya kalmışlardır. İslam ve İslam içerikli konuların İnsanlar arasında paylaşılması, anlatılması yoluyla insanlar çirkin ve kötü hadiseleri terk edip Allah yolunda fikir sahibi olup hayatlarına aktarma fırsatı bulmuşlardır.      Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ... Devamını Oku »

İSLAM’DA HELAL HARAM İNANCI

İSLAM’DA HELAL HARAM İNANCI      “Helal-haram” inancı, İslam akidesinin Tevhidden sonra en önemli, temel ilkelerinden biridir. Bu inanç, Müslüman bireyin sahip olduğu dünya görüşünü yansıtır. Müslüman, hayata ve olaylara bakarken, hep bu pencereden bakar. Helal-haram ölçüsü içinde hayatı yaşamaya ve anlamlandırmaya çalışır. Helal-haram ölçüsü, Müslümanın hayatında en belirleyici özelliktir. O ölçüye uyduğu sürece hayatı anlam kazanır, mutlu olur veya ... Devamını Oku »

Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku -1

AHLAK ve HUKUK       1- AHLAK      “Ahlak”, “hulk” kelimesinin çoğulu olup sözlükte; din, tabiat, huy, karakter, seciye, hal ve hareket anlamlarına gelir. İnsanın fiziki yapısı için “halk”, manevi yapısı için “hulk” kelimesi kullanılmıştır. (ibn manzür X, 86)      “Ahlak”; insandaki iyi ve kötü huyları ifade eder. Dolayısıyla ahlak, iyi ve kötü olmak üzere iki kısma ... Devamını Oku »