Etiket Arşivi: Hz. Peygamber

PEYGAMBERİMİZDEN SAYGI ÖRNEKLERİ

PEYGAMBERİMİZDEN SAYGI ÖRNEKLERİ      Hz. Peygamberin (Sav) bir insan olması ve Kur’an-ın ifadesiyle “içimizden  biri” olması hasebiyle “saygı” hususunda ibret alınacak, üzerinde düşünülecek ve yorumlanacak çok güzel davranışları vardır. Bu davranışlardan bazıları şunlardır;      1- Hz. Peygamber‘in sadece hayatta olan insanla ilgili değil, aynı zamanda başka dinden olsa bile, vefat etmiş insana da saygı gösterilmesi gerektiğine dair örneği ... Devamını Oku »

CAHİLİYE TOPLUMDA HAK İHLALLERİ

CAHİLİYE TOPLUMDA HAK İHLALLERİ      İnsanı diğer canlılardan ayıran temel vasıflar arasında; konuşma, aklını kullanma ve yeryüzünü imar etme gibi yeteneklere sahip olması gelir. Bunlar, evrensel ölçekte herkes için geçerli olan durumlardır. Ama ne var ki analarından hür olarak doğan bu insanların cahiliye toplum algısında özel yeteneklerinin kullandırılmaması, hür ve köle şeklinde tasniflere tabi tutulması cahiliyenin alemet-i farikaları arasında ... Devamını Oku »

Cübbeli Ahmet Hocadan Vaaz (13.06.2015)

Cübbeli Ahmet Hocadan Vaaz (13.06.2015)      İslam dininin en önemli şartlarından birisi, Allahu Zülcelal’in miraçta Hz. Peygamber (Sav) vasıtası ile bütün mü’min kullarının üzerine beş vakit olarak farz kılmış olduğu, insanları kurtuluşa götüren namaz ibadetidir. Namaz dinin direğidir ve Allah’u Zülcelal’i hatırlamanın en güzel şeklidir. O’nun için Allahu Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur; “Muhakkak ki ben, yalnızca ben ... Devamını Oku »