Etiket Arşivi: Dua

CENNETİN ANAHTARI NAMAZ

CENNETİN ANAHTARI NAMAZ      Mü’min kulun en büyük arzusu, Cennet’e kavuşmaktır. Kulu Cennet’e kavuşturacak ibadet ve taat ise, Allah katında makbul olan yani Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olan ibadet ve taattir.      Burada şu inceliğe de işaret etmekte fayda vardır. Kul, Cennet’e ameli karşılığında değil, Allah’ın rahmetiyle girer. Kulun ameli, Cenab-ı Hakk’ın sayısız nimetlerinden en basit olan nimeti ... Devamını Oku »

RAMAZAN

RAMAZAN      Ramazan-ı Şerif, ağacın meyvesi, yemeğin tuzu, aşın ekmeğinin tadıdır. Tesbihin imamesi, yola çıkan üç kişiden birinin imamı, camide cemaatin öncüsüdür. Mahallenin muhtarı, ilçenin kaymakamı, ilin valisi, ülkenin reis-i cumhurudur. Her kesimi bir araya getiren birliğin simgesidir.      Toplumun yarasına merhem, acısına ortak, neşesine neşe, velhasıl her derde devadır Ramazan-ı Şerif. Açlara ekmek, susuzlara su, çıplaklara elbise, ... Devamını Oku »

SECDE

En büyük vesile: Secde     Kıymetli Kardeşlerim!      Rabb’imiz  Kur’an-ı Kerimde Şöyle Buyuruyor:      “Ey iman edenler, Allah’tan korkun ve O’na ulaşmaya vesile arayın” (Maide-5/35).      Sohbetimizin konusu kulu Allah’a yaklaştıran vesileler ve bu vesilelerin en mühimlerinden olan secde hakkında olacaktır. Vesile, İbadet-ü Taat yaparken sünnet-i nebeviyyeye riayet etmektir. Vesile, Allah’ın arif kullarının sohbetinden istifade etmektir. ... Devamını Oku »