Enerji İçeceklerinin Zararları

Enerji İçeceklerinin Zararları 

     Dünya Sağlı Örgütü (WHO), Türkiye ve Avrupa genelinde tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin, halk sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yoğun kafein içeren enerji içecekleri, özellikle çocuk ve gençlerin sağlığını tehdit ediyor. Enerji içeceklerinin fazla tüketilmesi kafein zehirlenmesi riskini artırıyor.

     WHO Avrupa Ofisi, enerji içeceklerinin halk sağlığı üzerindeki etkileri konusunda kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre, enerji içecekleri, sağlık açısından olumsuz etkiler içeriyor. Uyarıcı etki yaptığı gerekçesiyle özendirilen enerji içecekleri, geçici olarak öğrenme performansını arttırıyor. Bu nedenle özellikle çocuklar ve gençler tarafından sıkça tüketiliyor.

     Rapora göre, enerji içecekleriyle ilgili en önemli sorun, içerdiği kafein miktarı. Kahve sıcak olduğu için yavaş yavaş tüketiliyor. Ancak enerji içeceği soğuk olduğu için kısa sürede aşırı miktarda tüketilebiliyor. Bu da kafein zehirlenmesi olasılığını artırıyor.

     Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun araştırmasına göre      çocukların vücuduna giren kafeinin %43’ü  enerji içecekleri      yoluyla alınıyor. Bu oran gençlerde %13, yetişkinlerde ise          %8. Enerji içecekleri ile ilgili bir başka sorun da alkolle               birlikte alınması. 18-29 yaş aralığındaki insanların %70’i           enerji içeceğini alkolle karıştırıyor. Bunun yol açtığı                   sorunlardan biri, enerji içeceğinin alkolün etkisini                     bastırması nedeniyle sarhoş olunduğunun geç anlaşılması.

     Enerji içecekleri Türkiye ve bütün Avrupa ülkelerinde satılıyor. Ancak bazı ülkeler bu içeceklere karşı önlem almaya başladı. Örneğin Macaristan’da enerji içecekleri özel sağlık vergisine tabi. İsveç’te de bazı içecekler sadece eczanelerde satılıyor ve çocuklara satışı yasak.

     WHO Avrupa Ofisi araştırma grubu, enerji içeceklerinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinin kesinleştiğini belirtiyor. Bu nedenle enerji içecekleri konusunda yaş sınırlandırılması getirilmesini uygun görüyor. Örgüt ayrıca maksimum kafein seviyesinin belirlenmesini ve söz konusu içecekleri çocuk ve gençlere pazarlayan reklamların yasaklanmasını da öneriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*