Dostluk İçin 10 Önemli Nokta

Dostluk İçin 10 Önemli Nokta

   

     1- Dostlukta en önemli nokta, insanın en önce kendisine dürüst olmasıdır. Dürüst davranan insan kendisine yalan söylemez ve “Şunu yapacağım” dediği zaman yapar. Kendisine dürüst olan, bunu çok çaba harcayan insan tabii ki dostlarına da dürüst davranacak ve söz verdiği zaman sözünde duracağı için gerçek dostları da çoğalacaktır. En büyük miras da insanın arkasında gerçek manada dürüst dostlarının çok olması ve onların da dostlarını arkasından hayırla yad etmeleridir.

     2- Dostlukta en önemli şeylerden bir tanesi de faydalı olacaksa konuşmak.Karşısındaki insan dinliyor görünüp de dinlemiyorsa ya da dedikodu yapmak için dinliyorsa o zaman hiç konuşmamak daha iyidir. Dostlar boş konuşmazlar ve konuştuklarının faydalı olacağına inanarak konuşurlar. Bu da onlara huzur ve mutluluk verir. Bazen bizlerde boş konuşuruz boş bulunarak ama hemen ardından bunu fark ederek bir daha tekrarlamamaya bakarız. Bu da dostluğu sağlamlaştırır.

     3- Gerçek dost dostu hakkında orada burada dedikodu yapmaz. Sevdiği dostunun dedikodusunu yapana da fırsat vermez. Dedikodu yapmak dostlukta yer almayan bir tutum olmalı. Unutmamalı ki, dedikoduların %99’u hasetlikten ortaya çıkan ve çoğunluğu da yalan olan insana da zarar veren şeydir. Bu yüzden gerçek dost dedikodu yapan değil, bilgi ve sevgi veren ve bunu samimiyetle yapandır.

    4- Dostuna değer veren insan gerçek manada onu küçümsemez ve “Şundan kork, bunun aleyhine konuşma” veya “benim sözümü dinlemiyorsun” ya da “Sen engelli olduğundan yanlış düşünüyorsun” , “Emekli olmadın mı?” ve yahut “Neden ev, araba almıyorsun?” gibi basit ve boş cümleler ile konuşmaz ve karşısındakinin başkalarına faydalı olmasına motive eden konuşmalar yapmaya gayret eder. Bu da dostluğun pekişmesine sebep olur. Gerçek dost olmayan da boş konuşmaya devam eder.

     5- Gerçek dost olan İnsan, dostunun ailesini de sever ve onu da ailesi ile bayrama, tatil ve düğün gibi zamanlarda ziyaret ederek sadece dostunu değil, onun aile fertlerini de üzmekten, incitmekten çekinir ve şakalarını da buna göre yapar. Alay edip sonra da “Seni sevdiğimden bunu yaptım” gibi anlamsız konuşmalar yapmaz.

     6- Dost olmamız demek birbirimize “Hayır” diyemeyeceğimiz anlamına da gelmez. İnanmadığımız ne olursa olsun karşımızdaki dostlarımıza “Hayır” demesini de bilmek en büyük erdemdir. “Hayır” dediğimiz zaman hemen bozulan insan da bizim gerçek dostumuz olamaz. Bir isteğe “Hayır” demek dostumuza hayır demek anlamına gelmez. Sadece o an ki isteğine “Hayır” dediğimiz anlamına gelir. Onca destek olan dostumuza biz bir “Hayır” dedi diye küsmek dostu kaybetmek anlamına da gelebilir.

     7- Gerçek dost, fikirlerini anlatır dostu sorarsa. Onun mazeretini de kabul eder. Mazereti kabul etmeyen insan da gerçek dost olmaz herhalde. Bazen öylesine rastlarız ki, bir yanlış yorum söyler, gerçeğini anlatırız o yanlış görüşünde ısrar eder. Acaba bu gerçek dostluk mu? Bana inanmayan insan ile nasıl dost olabiliriz ki?

     8- Gerçek dostlukta, dostunu seven insan, dostuna faydalı olacak yazı, dergi ve kitap hediye eder. Gerçek dost olan da bu dergi ve kitapları okuyarak çocuklarına da okumalarını tavsiye eder. Gerçek dost hediye ederken gerçekten faydalı olan kitap, dergi ve benzeri senelerce faydalı olacak şeyler ile dostluğu perçinleştirir.

     9- Gerçek dostlukta vatan ve millet sevgisi bayrak veya milli marşı sadece internette paylaşmak ile olunmayacağını bilerek vatana ve millete hayırlı evlatlar ve öğrenciler yetiştirmek ve onlara faydalı olacak dergi, kitaplar hediye ederek, onları Allah cc ilk emri ve en önemli şey olan “Oku”ya dostlarını ve onun çevresini de teşvik etmeye bakar. Gerçek dostlum vatan ve millet sevgisinin gerçekten yaşandığı dostluktur.

     10- Gerçek dost, sadece kendi çevresine değil, tüm insanlara “Yaratılanı sevdim, Onu Yaratandan ötürü” diyerek gerçek manada seven ve ona adam gibi değer veren küçümsemeyen insandır. Bunu yapan da sadece dostluğun değil, insan olmanın erdemini yaşayan insandır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*