Çörekotu, Çörekotu Yağı ve Özellikleri

     Hakiki çörekotu, kökeni Mısır ve Asya olan bir bitkidir.

Çörekotu Yağı – Esrarengiz ve Mucizevi

     Size kanser, bakteriler, virüsler, yara, diabet, kronik iltihaplanmalar ve daha birçok sağlık problemlerine yaşama şansı vermeyecek şekilde, içine şifalı maddeler tıka basa doldurulmuş bir baharat olduğundan bahsetmek ne derdiniz? Çörekotu, tarih boyunca ölümden başka her derde deva olarak ünlenen bir bitkidir.

Çörekotu Yağı 2000 Yıldır Kullanılıyor

     Çörekotu batılı ülkelerde pek tanınan bir bitki olmayabilir. Bu durum muhtemelen; çörekotu iki bin seneden fazla süredir baharat ve doğal şifalı bitki olarak kullanıldığı halde endüstriyel toplumlarda daha az etkili olan ve tehlikeli yan tesirlere de sahip olabilen ilaçları kullanmanın tercih edilmesinden dolayıdır. Eğer sağlık probleminize doğal maddelerle çare bulma yolunu seçmişseniz, çörekotunun sizin için nasıl faydalı olabileceğine bir göz atın deriz.

Çörekotu Yağının Özellikleri

     1964’ten beri, herhangi bir şekilde çörekotundan bahseden 100 kadar bilimsel çalışma yayımlandı. Tüm bu araştırmalar, Ön Asya ve Kuzey Afrika kültürlerinin binlerce yıldır zaten bildiği şu gerçeği söylüyordu: Çörekotu hakikaden her derde deva bir bitkidir. Çörekotunun 2000 yıldır bahsedilen pozitif nitelikleri bilimsel olarak da ispatlanmış oldu.

Çörekotu Şu Şifalı Özelliklere Sahiptir:

     * Ağrı Kesici

     * İltihap Giderici

     * Antibakteriyel

     * Antiviral

     * Antifungal (mantara karşı)

     * Yaralara Karşı

     * Kan Basıncı Düşürücü

     * Antioksidatif (oksidasyonla ortaya çıkan serbest radikallere karşı)

     * Radyasyonun sebep olduğu oksidatif strese karşı koruyucu

     * Epilepsi (sara) hastalığına karşı

     * Bronş spazmlarını çözücü (bronşial kas kasılmalarını azaltıcı)

     * Antidiyabetik

     * İnsülin duyarlığını artırıcı

     * İnterferon (vücudumuzda sentezlenen; bakteri, virüs, parazit ve urlara karşı etkili protein uyarıcı)

     * Karaciğer koruyucu

     * Böbrekleri koruyucu

     * TNF-alfa’yı (tümör nekrozu faktörünü) durdurucu.

Çörekotu Yağının Çok Yönlü Kullanımı            

     Akut farenjit tedavisi gören hastalarda çörekotunun ağrı hafifletici/kesici tesir gösterdiği tespit edilmiştir. Çörekotu ayrıca, kimyasal silahlarla temas sonrası ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı korunmakta yardımcı olabilir. Bunlardan başka, afyon bağımlılığının uzun vadeli tedavisinde yardımcıdır, alerjik rinitte (burun mukozası iltihabı) şikayetleri azaltır, Helicobacter pylori bakterisinin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşır, Tıp-2 diabet tedavisinde yardımcıdır, astım belirtilerini azaltır, tansiyonu düşürür, epilepsi ataklarına mani olur ve ayrıca mantar ve candidiasis hastalıklarını gidermede etkili olabilir.

Çörekotu Yağı ve Kanser

     Ama hepsi bu değil.. Çörekotu yakın Doğu’da uzun zamandır kansere karşı en etkili madde olarak kullanılmakta. Araştırmalar gösterdi ki, çörekotunun veya çörekotu yağının düzenli olarak kullanılması bağırsaktaki kanser hücrelerinin büyüme ve yayılmasına engel olabilir. Ama bu baharat diğer kanser hastalıklarını önleme ve tedavi etme konusunda da uygun bir maddedir. Mesela, ‘Güney Carolina Kanser İmmunobiyoloji Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar çörekotunun nötrofil granulositleri harekete geçirdiğini keşfettiler. Nötrofiller vücudumuzda en çok bulunan akyuvarlardır. Tümor hücresi oluşturmalarına fırsat vermeden kanser hücrelerine saldırmak ve onları ortadan kaldırmakla sorumludurlar.

     Çörekotu yağı temel olarak kemik iliği üretiminin ve bağışıklık sisteminin uyarılmasında yardımcıdır.

Kullanım

     Çörekotu çok baharatlı bir lezzete sahip olduğundan, öğütülüp veya bütün halde çeşitli yiyeceklere serpilip tüketilebilir. Çörekotu yağı salatalara veya başka tariflere de katılabilir.

Tavsiye

     Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için kahvaltıdan -1 saat kadar önce- günde bir çay kaşığı çörekotu yağı kullanın. Tadını hafifletmek için yağı az miktarda balla karıştırabilir veya taze sıkılmış bir meyve suyuna katabilirsiniz.

     Otoimmün hastalıklarda tedaviye destek olarak veya bir kanser tedavisi esnasında da günlük çörekotu yağı kullanımı olmalıdır. Her iki halde, taze sarımsak da kullanmak çok yardımcı olacaktır.

     Kullandığınız çörekotu yağının yüksek kalitede bitkiden soğuk sıkımla elde edilmiş olmasına dikkat edin. Yağı bir uzman gözetiminde kullanıyorsanız onun tavsiye ettiği miktarları aşmamalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*