BİBER

BİBER

     Sarısı kırmızısı, kurutulmuşu tazesi, acısı tatlısı ile sağlığımıza sağlık katar.

     Ilıman iklimde yetişen bu bitkinin kökeni tropikal Amerika’dır. Bugün dünyanın her bölgesinde birçok biber çeşiti yetişmektedir. Biberin besleyici değeri düşüktür; her ne kadar birleşiminde az miktarda ender rastlanan nikel, baryum, antimon gibi madenler bulunursa da buna karşılık biberde bol miktarda C ve P vitaminleri vardır. Biber olgunlaşmaya yüz tuttukça tadını değiştirerek acılaşabilir.

     Biber acı ve tatlı, yeşil ve kırmızı renklerde olur. Bol C vitamini ve bilhassa nadir yiyeceklerde olan P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidlere sahiptir. Bunlar da mideyi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar, mide tembelliğini giderir. Cinsel gücü arttırır.

     100 gram yeşil tatlı biberde 92,6 gram su, 4,2 gram karbonhidrat, 1,4 gram selüloz, 0,2 gram yağ, 1,1 gram protein bulunur.

     KIRMIZIBİBER

     Her gün yemeklerde kullanılmasında fayda vardır. Yoksa haftada en az 3 defa sıcak bir yemeğin içine kırmızıbiber koymalıdır.

     Bu nefes yollarını açar, insanı ferahlatır, gribe karşı korur, bronşite iyi gelir ve bronşit olmayanları da bronşite karşı korur. Kırmızıbiber salçasından da her gün iki çay kaşığı alınırsa, damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları ve kalp krizleri engellenmiş olur.

     Acı Biber

  • Acı biber akciğerleri temizler,
  • Diş ağrılarına iyi gelir,
  • İştah açar,
  • Damar tıkanıklığını önler,
  • Zevk verici etkiye sahiptir.
  • İnsanı dinçleştirir,
  • Balgam söktürür.

     Özellikle acı biberler eklem iltihaplanması, romatizma, öksürük, boğaz ağrıları, sindirim ve dolaşım bozuklukları, kalp rahatsızlıkları ve hatta şişmanlık gibi pek çok derdin çaresidir.

     Biberler yalnızca damak tadına hitap ettikleri için değil, iyileştirici özellikleri dolayısıyla da müşteri çekiyorlar. Bir zamanlar mide çeperlerini yakabileceği düşünülen biberleri şimdi doktorlar sindirim bozukluğundan şikayet edenlere tavsiye ediyorlar.

     Tüm bunların yanında kanın yoğunluğunu azaltan acı biberlerin tansiyonla ilgili sorunlar ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde de yararlı oldukları düşünülüyor. Hatta kanserle mücadelede de faydalı olduğu kabul ediliyor.

     Sindirim sisteminin dostudur. Mide tembelliğini giderir. İştah açar, kusmayı önler. İshali keser. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Ayrıca idrar söktürür. Antibakteriyal etkisi ile hastalıkların önlenmesinde ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*