Aşırı Kuralcılık

Aşırı Kuralcılık

     

     Uzmanlar, halk arasında takıntı diye bilinen “Obsesif Kompulsif Bozukluk” (OKB), bulanık görmeden nefes darlığına, çalışma performansında azalmadan, aile içi sorunlara kadar birçok soruna neden olduğunu ifade ettiler. En sık görülen belirtiler el yıkama, kapıları, prizleri kontrol etme, kendisine bir hastalık bulaşacağından korkma, yanlış yapmaktan korkma, düzen ve simetri takıntıları, günah işleyecek olmaktan korkmadır.

     Aşırı kuralcı ve disiplinli eğitim veren ailelerin çocuklarında takıntı hastalığı daha sık görülüyor. Bu hastalığa günümüzün getirdiği sosyal yaşamdaki değişimlere adapte olamayan kişilerde de sıkça rastlanıyor.

Sürekli el yıkama, prizleri kontrol etme, hastalıktan korkma

     “Bu durumun yaşam işlevselliğini bozacak düzeyde olması gerekir.En sık görülen belirtiler el yıkama, kapıları, prizleri kontrol etme, kendisine bir hastalık bulaşacağından korkma, birisine zarar vermekten korkma, düzen ve simetri takıntıları, günah işleyecek olmaktan korkmadır. Bu takıntılar sonucu saatlerce el yıkama, sürekli kontrol etme, kendini toplumdan izole etme, sevdiği insanlara zarar verme takıntısı sebebiyle uzak durma, sürekli eşyaları düzeltmekten bir süre sonra bıkmak ve kimseyi evine davet etmemek, günah işlemekten korkma sebebi ile insanlarla minimum ilişki kurmak, sürekli tövbe etmek.”

     Hastalığın ortaya çıkmasında kültürel faktörler etkili oluyor. “Aşırı kuralcı ve disiplinli eğitim veren ailelerin çocuklarında takıntı hastalığı daha sık görülüyor. Bu hastalığa günümüzün getirdiği sosyal yaşamdaki değişimlere adapte olamayan kişilerde de sıkça rastlanıyor.”

     Hastalığın tedavisinde; terapötik ortamda, uzmanın aktif yardımı ile bilişsel davranışçı terapi, maruz bırakma ve kompülsiyonu engelleme, sistematik duyarsızlaştırma ilaç tedavisi eş zamanlı ve eş güdümlü uygulanmalı. Hastalarla maruz bırakma ve tepki önleme gibi tekniklerin uygulanması, baş etme mekanizmalarının adım adım geliştirilmesi çözüm önerileri arasında sıralanıyor.

—————————————————————————————————————————————

 Bilim

     İnsan kulağı 20 Hertz (R & B konserindeki bas gitar) ile 20.000 Hertz (sivrisinek vızıltısı) arasındaki sesleri duyabildiği düşünülüyordu. Fakat su altındaki dalgıçların işitme testlerini yapan bir araştırmacı dalgıçların 100.000 Hertz’e kadar ki frekansları algılayabildiğini gördü. Araştırmacıya göre ses, kafa kemikleri üzerinden titreşim halinde direk beyne ulaşıyor.

—————————————————————————————————————————————

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*