Allahın Yarattığı İlk Mahlukat Kimdir?

Allahın Yarattığı İlk Mahlukat Kimdir?

     Kâinatın Efendisi; Ben size işimin başını haber vereyim. Ben kimim? Allah’ın ilk yarattığı nur kendisinindir.

     Hz. Cabir soruyor: Allah’ın ilk yarattığı mahluk nedir?

     Peygamberimiz (Sav); Ya Cabir, Allah’ın ilk yarattığı senin peygamberinin nurudur. Cevabını almıştır.

     Allah c.c O nuru dörde bölmüştür. Birinci parçadan kalem’i, ikinci parçadan Levhi Mahfuz’u, üçüncü parçadan Arş’ı yarattı. Dördüncü parçayı tekrar dörde bölmüştür. Birinci parçadan arş’ı taşıyan melekler, ikinci parçadan gökleri ve yerleri kapsayan kürsiyi yarattı. Üçüncü parçadan geri kalan bütün melekleri yarattı. Dördüncü parçayı tekrar dörde bölmüştür. Birinci parçadan gökleri, ikinci parçadan yerleri, üçüncü parçadan cennet ve cehennemi, dördüncüyü tekrar dörde bölmüştür. Birinci parçadan Mü’minlerin basiret ve nurunu, ikinci parçadan kalplerinin Tevhid nurunu, Üçüncüden onların ülsiyetlerinin Kelime-i Tevhid nurunu; İmanımızı da O nur’dan yarattı.

     Peygamber Efendimiz (Sav) buyurdular ki; Ben Allahın nur’undan yaratıldım. İnananlar benim nur’umdandır. demiştir.

     Bütün hayırları Allah benim nur’umdan yarattı. Bütün her şeyi benden sonra yarattı. Benim nurumu kendisine yakınlık makamında 12 bin sene tuttu. Nur olarak 12 bin sene Allah’ın huzurunda durmuştur.

     En sonunda Allah-u Teâla O nur’a tecelli etti. O nur’dan ter damladı. O terin damlasından 124 bin Peygamber’in nuru çıktı. (Hadis-i Şerif)

     Her damladan bir nebi ve Resul nur’u yarattı. Peygamberlerin ruhları nefes aldı. O nefeslerden de velilerin ruhları yaratıldı. Veliler Peygamberlerin ruhlarının nefeslerinden gelmektedir.

     Hz. Muhammed (Sav) arş ve kursi benim nurumdandır demiştir. Allah’ın aşkıyla yanan, Allah’a en yakın olan melekler de Peygamber efendimizin nur’undandır.

     Peygamber Efendimizin nur’u Adem (a.s) alnına akletmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*